۱۴۰۰ پنج شنبه ۱ مهر
русский English فارسی
منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی
انزلی
در دیدار نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشورهای حاشیه خزر با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مطرح شد:
راه اندازی کریدور نستراک ، توسعه گردشگری دریایی و افزایش مراودات تجاری با بهره گیری از مزیت های منطقه آزاد انزلی


 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر ، امین علی اف نماینده جمهوری داغستان در ایران، ریفات آسانف نماینده شیلات روسیه در ایران و سرگی الکسیف سرکنسول روسیه در گیلان با دکتر رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی پیرامون افزایش مراودات تجاری، فعالسازی کریدور نستراک و بهری گیری از ظرفیت های دو کشور به خصوص بندر کاسپین ، منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس به تبادل نظر پرداختند.

بنا بر این گزارش رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی جهت همکاری با روسیه طراحی شده است، اظهار کرد: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور در این منطقه احداث شده و کشور روسیه اولویت اصلی ما در راستای افزایش و توسعه همکاری ها و مراودات تجاری است.

دکتر رضا مسروربا بیان اینکه خط دریایی بنادر روسیه و بندر کاسپین در چند ماه آینده راه اندازی می شود، گفت: افق صد ساله تجارت با روسیه در طراحی بندر کاسپین در نظر گرفته شده است و در آینده نزدیک ریل نیز به این بندر متصل شود و از سوی دیگر می توانیم کالاهای آسیای جنوب شرقی را از مسیر بنادر کاسپین و آستراخان وارد روسیه کرده و از این طریق کریدور نوستراک را فعال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید سطح اعتماد تجار و مراودات هیات های تجاری دو کشور را افزایش دهیم، بیان کرد: حدود 40 شرکت روسی در این منطقه ثبت شده و باید در راستای توسعه مناسبات و معرفی توانمندیها سطح مراودات تجار دو کشور افزایش یابد تا از ظرفیت ها و مزیت های یکدیگر بهره مند شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی مشترک با روسیه از سوی این سازمان اعلام کرد: در نظر داریم در سال جاری نمایشگاه مشترکی در داغستان داشته باشیم تا بخش خصوصی دو کشور نیز بتوانند توانمندی های خود را عرضه کنند.

رضا مسرور با بیان اینکه اسکله مارینا در این منطقه در حال احداث است و در بندرانزلی یک پایانه مسافربری ایجاد شده و آماده بهره برداری است، تصریح کرد: یک کشتی مسافربری در منطقه ویژه لوتوس در حال ساخته شدن است و طبق توافقات انجام شده تا پایان امسال گردشگری دریایی از مسیر انزلی آستاراخان راه اندازی می شود و این کشتی مسافربری در خزر ماندگار و در این حوزه مسافربری فعال می شود وگردشگران روسی می توانند از ظرفیت های گردشگری این منطقه و استان و کالاهای عرضه شده در مجتمع های منطقه که شامل معافیت های مالیاتی است بهره مند شوند‌.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 5 و نیم میلون نفر مسافر وارد فاز تجارت و گردشگری شده اند گفت: امکانات بسیار خوبی در مرکز تفریحات دریایی و زیرساخت های گردشگری منطقه آزاد انزلی داریم و بزرگترین نمایشگاه شمال کشور نیز در این منطقه ساخته شده و در بخش توریسم ورزشی نیز زیر ساخت های لازم جهت میزبانی از رویدادهای بزرگ و بین المللی ایجاد شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تاکید بر اینکه باید همکاری های بین دو کشور بیش از پیش توسعه یابد بیان کرد: اولین گام برای آغاز این همکاری ها برقرار شدن خط ارتباطی بین بندر کاسپین و بنادر روسیه است که باید تا ماه آینده فعال شود و هدف از برقرای ارتباط بین بندر کاسپین و بنادر روسیه فعال شدن کریدور شمال -جنوب ( نستراک ) است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه باید جلسه مشترکی در راستای عملیاتی شدن کریدور نستراک برگزار شود، گفت: یک تور تجاری نیز برای مسئولین روسیه برای آشنایی با توانمندی های منطقه آزاد انزلی در این منطقه باید برگزار کنیم و همچنین برگزاری جلسات مشترک با سرمایه گذاران با هدف توسعه گردشگری دریایی از دیگر برنامه مشترک برای توسعه همکاریها است.

وی در پایان با تاکید بر فعالیت بانک های روسی در منطقه آزاد انزلی، بیان کرد: سه پیشنهاد برای راه اندازی بانک های خارجی به بانک مرکزی داده ایم و در مرحله اخذ مجوز هستیم.

در ادامه این نشست رمضان عبدالطیف اف نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر با اشاره به اینکه این سفر نخستین سفربه منطقه آزاد انزلی است، اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی با حجم بالایی از زیر ساخت های ایجاد شده و توسعه ای که پیدا کرده، می تواند به مرکز فعالان اقتصادی حاشیه خزر تبدیل شود.

 

رمضان عبدالطیف اف با اشاره به اینکه تسریع در راه اندازی کریدور نوستراک در دستور کار ما قرار دارد خاطر نشان کرد: ماه آینده جلسه شورای عالی تحت هدایت رییس جمهور روسیه با موضوع فعالسازی نستراک تشکیل می شود و همه موارد و مشکلات نستراک در آن جلسه مورد بررسی قرار می گیرد تا راه حل آن پیدا شود.

وی در ادامه با ابراز خشنودی از اینکه تعداد 40 شرکت روسی در منطقه آزاد انزلی ثبت شده است، بیان کرد: حضور این تعداد از شرکت های روسی ثبت شده در این منطقه نشان از توسعه ای منطقه و رشدارتباطات و اعتماد تجار دو کشور است.

رمضان عبدالطیف اف به مزیت های منطقه ویژه لوتوس آستاراخان و تفاهمنامه همکاری دو منطقه اشاره و بیان کرد: مناطق آزاد انزلی و آستارا خان باید همکاری های گسترده داشته باشند و برای محقق شدن این امر نیاز به همایش مشترک بین صادر کنندگان ایرانی و روس داریم.

وی با اشاره بر لزوم ایجاد گردشگری دریایی گفت : مقامات عالی روسیه در راستای توسعه گردشگری دریایی و توریسم سلامت حکمی مبنی بر فعالیت این کشتی تفریحی که 320 اتاق دارد و جزو کشتی های تفریحی بروز است در خزر صادر کرده اند تا خط گردشگری دریایی بین منطقه آزاد انزلی و آستاراخان فعال باشد ونکته مثبت منطقه آزاد انزلی و یکی از عوامل تاثیر گذار در جذب مسافر معافیت مالیات و گمرگی در این منطقه است.

نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر در پایان با اظهار اینکه موضوع ایجاد بانک های روسی بسیار حساس است، گفت: هر جلسه ای که برگزار می شود این موضوع را مطرح می کنیم و مورد بررسی قرار می دهیم و حتما با بانک مرکزی روسیه این موضوع را در میان می گذاریم.

وی در پایان خاطر نشان کرد : روابط بین رهبران دو کشور بسیار گرم و صمیمی است اما نیاز است تا روابط تجاری دو کشور نیز توسعه و تقویت شود و ایجاد نشست های مشترک ، بررسی نیازها و تسهیل در ارائه خدمات گمرکی میتواند در افزایش مرواودات تاثیر بسزایی داشته باشد.

درپایان این جلسه که معاونین و مدیران سازمان و نماینده فعالان اقتصادی منطقه و نمایندگی وزارت خارجه در گیلان حضور داشتند اصغر امانی رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه گزارشی از همکاری های تجاری و اقتصادی بازرگانان منطقه آزاد انزلی و تجار روسی ارائه و برای توسعه صادرات و مراودات تجاری با کشور روسیه و همکاری بیش از پیش با تجار روسی در حوزه غلات اعلام آمادگی کرد و هیأت همراه از امکانات زیرساختی مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آوردند.

 
1397/02/16
منطقه آزاد انزلی، بلوار شهید فاتحی، فاز تجارت و سیاحت، سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی
تلفن: 013-34437671-3 فکس: 013-34438006 صندوق پستی : 43355-1145
Powered by DorsaPortal