رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان مطرح کرد:
متروکه شدن اقتصاد مناطق آزاد با حذف معافیت مالیات برارزش افزوده

به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی به نقل از فرینا؛ رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد موجب انحراف در سیاستگذاری ها و اهداف تبیین شده این مناطق می شود.

هرویک یاری‌جانیان در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد با بیان این مطلب افزود: مناطق آزاد در ایران با الگوبرداری از همتایان خارجی در دیگر کشورها با هدف تسهیل فعالیت های تجاری و اقتصادی، بدون اعمال برخی قوانین حاکم بر سرزمین اصلی مانند مقررات گمرکی و مالیاتی ایجاد شدهاند.

یاری‌جانیان گفت: معافیت های در نظر گرفته شده باعث می‌شود تا به رغم قرار گرفتن قالب مناطق آزاد در مناطق محروم و دورافتاده از مراکز استان ها، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تشویق شوند برای استفاده از معافیت های گمرکی و مالیاتی در این مناطق سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه حذف برخی هزینه‌ها مانند مالیالت و عوارض به کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات کمک می کند، تصریح کرد: در صورتی که معافیت های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد حذف شود، شرایط و هزینه های تولید با سرزمین اصلی برابری می کند و یا به عبارتی مزیت های مناطق آزاد از دست می رود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: در چنین شرایطی چگونه می توان از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران توقع داشت که سکونت و فعالیت در مناطق آزاد را با هزینه بیشتر از سرزمین اصلی و امکانات کمتر را انتخاب کنند.

یاری‌جانیان با بیان اینکه قوانینی که مناطق آزاد را تعریف می کنند، شرایطی برای آنها اعلام کرده اند، مطرح کرد: تصویب طرح حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد تصمیمی مغایر با قانون موجود است و از طرفی با حذف مزایا و امتیازت تعیین شده در قانون، در واقع مناطق آزاد موجود را از ماهیت اصلی خود خارج کرده و دیگر نمیتوان به آنها مناطق ازاد اطلاق کرد.

وی گفت: در صورت پافشاری برای اعمال این تصمیم باید منتظر خروج سرمایهها از مناطق آزاد باشیم و درآینده با بخش قابل توجهی از بنگاه های متروکه در این مناطق روبرو خواهیم بود که قطعا بر بافت اجتماعی و بومی مناطق نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در ادامه به موضوع اثر تصمیمات ناگهانی بر اعتماد فعالان اقتصادی و از دست رفتن امنیت سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: اینگونه تصمیم گیری ناگهانی و تغییر ملموس در شرایط مناطق آزاد، موجب بی اعتمادی فعالان اقتصادی اعم از داخلی و خارجی شده و صاحبان سرمایه نگران از اینگونه تصمیم گیری ناگهان، از حضور و فعالیت در مناطق آزاد منصرف میشوند.

یاری‌جانیان یادآور شد: مناطق آزاد در حوزه اقتصاد را شاید بتوان با بخشی از ساختار نظامی کشورها مقایسه کرد، چنانکه کشورها سالانه برای ارتش های خود هزینه های قابل توجهی متقبل می شوند تا در زمان نیاز و شرایط خاص از تمامیت ارضی و استقلال شان مراقبت کنند، مناطق آزاد نیز یکی از اهداف شان کمک به اقتصاد کشور در مواقع خاص است و متاسفانه در شرایطی که باید از مزایای این بخش استفاده کنیم متاسفانه با تصمیمی کارشناسی نشده، از این مناطق صلب امتیاز کردهایم.

وی در ادامه به تحلیل تصمیم اتخاذ شده و ارائه طرح حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد از سوی نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: متاسفانه گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که مناطق آزاد مسیر قاچاق کالا و یا کریدور واردات بی رویه به کشور هستند که با نگاهی به عملکرد و آمار تجاری و اقتصادی مناطق واقعیت‌ها قابل تحلیل است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان ادامه داد: متاسفانه این باور نادرست به برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتقل شده است و در ظاهر امر برای جبران بخشی از کسری بودجه این طرح تصویب شده است، اما با مسائلی که مطرح شده به نظر میرسد با این باورکه قاچاق و واردات بیرویه مدیریت میشود، چنین تصمیمی اخذ شده است.

یاری‌جانیان گفت: با ارائه این پیشنهاد که مناطق آزادی که بتوانند محصور شوند مجدد شامل معافیت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند، این دیدگاه را ثابت میکند که برخلاف مستندات موجود همچنان مناطق آزاد متهم به قاچاق هستند.

تعداد بازدید:
50
تاریخ:
1400/04/26
منبع:
Powered by DorsaPortal