دسترسی سریع
اکبر نیازی در جلسه ستاد جهش سرمایه‌گذاری و صادرات عنوان کرد:
تخلیه و بارگیری کالا در بندرکاسپین 76 درصد رشد کرد
سرپرست سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی از رشد 76 درصدی تناژ تخلیه و بارگیری کالا در بندر کاسپین خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون مجموع کالاهای تخلیه و بارگیری شده در بندرکاسپین 322 هزار و 997 تن بوده است.

سرپرست سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی از رشد 76 درصدی تناژ تخلیه و بارگیری کالا در بندر کاسپین خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون مجموع کالاهای تخلیه و بارگیری شده در بندرکاسپین 322 هزار و 997 تن بوده است.

به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی جلسه ستاد جهش سرمایه‌گذاری و صادرات با حضور معاونین و مدیران سازمان برگزار شد.

اکبر نیازی در این نشست گفت: کالاهای صادراتی بارگیری شده از بندرکاسپین 38 هزار و 305 تن بوده و در این مدت 256 هزار و 946 تن کالا هم به این بندر وارد شده است.

وی با بیان اینکه امسال تاکنون 216 هزار و 813 تن انواع کالاهای اساسی به بندر کاسپین وارد شده است، اضافه کرد: از این میزان 157 هزار و 195 تن روغن خام و 59 هزار و 618 تن حجم غلات و دانه های روغنی بوده است که در این بخش رشد 60 درصدی داشته‌ایم.

نیازی با اشاره به رشد 71 درصدی ورود کشتی ها به بندر کاسپین گفت: 101 فروند کشتی وارد این بندر شده اند که از این تعداد 77 کشتی محموله های وارداتی و 24 کشتی محموله های صادراتی را به کشورهای هدف جابجا کرده اند.

وی اضافه کرد: تعداد کامیون‌های تخلیه و بارگیری شده در بندرکاسپین 13 هزار و 618 دستگاه است که نسبت به 6 هزار و 811 دستگاه سال 1400 تغییرات صورت گرفته در این بخش 99 درصد رشد داشته است.

مجتمع بندری کاسپین بزرگترین زیرساخت بندری ایران در دریای خزر است که با رویکرد صادراتی و با هدف توسعه روابط اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر و راه‌اندازی کریدور شمال - جنوب در منطقه آزاد انزلی احداث شده است.

این مجتمع بندری، مشخصات بنادر نسل سوم را دارد که با پنج پست اسکله مشتمل بر پایانه‌های تجاری، کانتینری، چندمنظوره، محوطه عمومی، اسکله‌رو _ رو، پایانه غلات، سوخت و صنایع دریایی است که ظرفیت تخلیه و بارگیری در فاز نهایی به 15 میلیون تن کالا را در سه نوبت کاری دارد.

اسکله های رورو برای پهلوگیری کشتی هایی به همین نام طراحی می‌شوند و دارای رمپ هایی برای عبور وسایل نقلیه هستند که می توانند زمان و هزینه بسیاری از مبادلات تجاری را در بنادر کاهش دهند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور با 2 بندر مهم و با سابقه انزلی با قدمت 300 ساله و بندرنوین کاسپین است که در مجموع با 22 پست اسکله فعال هستند.


تاریخ:
1402/06/14
تعداد بازدید:
121
منبع:
Powered by DorsaPortal